Ranné potešenie: Kávový koláč

/ / Naše recepty
Ranné potešenie: Kávový koláč

Objavte pôvod kávového koláča

Kávová torta , sladká symfónia chutí a vôní, sa stala ikonou domáceho pečiva. Tento koláč má hlboké historické korene, siahajúce až do osemnásteho storočia, keď americkí kuchári vytvorili kávové koláče, aby sa vyhli plytvaniu zvyškami nápoja. S príchodom moderných techník pasterizácie po prvej svetovej vojne zaznamenal kávový koláč revolúciu so zavedením kyslej smotany do receptúry.

Dnes vyhľadávanie výrazu „ kávový koláč “ na Googli prináša približne 2,4 miliardy výsledkov, čo svedčí o nezastaviteľnej popularite tohto dezertu. Kávový koláč je k dispozícii v rôznych variáciách: niektoré recepty ho pripravujú bez masla alebo mlieka, ale s olejom, ktorý ho robí veľmi jemným, a espresso kávou v ceste pre hlbokú vôňu a lahodnú aromatickú chuť. Iné verzie však vidia prítomnosť ricotty v ceste, ktorá dáva krémovú a jemnú konzistenciu, vďaka čomu je tento koláč potešením pre všetky mlsné jazýčky.

V tomto návode vás budeme krok za krokom sprevádzať pri vytváraní lahodného a všestranného kávového koláča, ktorý sa môže stať hviezdou vašich raňajok alebo občerstvenia spolu so šálkou kávy O’ccaffè .

Funkcie v skratke

 • Náročnosť: Ľahká
 • Čas prípravy: 20 minút
 • Čas varenia: 35-40 minút
 • Porcie: 8

Ingrediencie na kávový koláč

 • 3 vajcia pri izbovej teplote
 • 170 g kryštálového cukru
 • 100 g masla
 • 50 ml kávy O’ccaffè Cafè Creme
 • 220 g múky 00
 • 1/2 vanilkového struku
 • 8 g prášku do pečiva (1/2 vrecúška)
 • práškového cukru

Proces krok za krokom

Krok 1: Príprava ingrediencií

Začnite toto sladké dobrodružstvo prípravou všetkých ingrediencií. Uistite sa, že vajcia majú izbovú teplotu, pretože to podporí správnu emulziu s cukrom a prispeje k mäkkosti koláča. Kávu pripravte aj  s moka a nechajte mierne vychladnúť.

Krok 2: Vytvorenie cesta

Vo veľkej mise vyšľaháme vajíčka s cukrom a vanilkovými semienkami. Cieľom je získať ľahkú a penovú zmes. Potom pridáme rozpustené maslo a vychladnutú kávu. Jemne premiešajte, aby sa ingrediencie spojili.

Krok 3: Pridanie múky a droždia

Múku a droždie spolu preosejeme a pridáme k zmesi vajec, cukru a kávy. Miešajte špachtľou, kým nezískate homogénnu zmes. Uistite sa, že nie sú žiadne hrudky a že sú ingrediencie dobre zapracované.

Krok 4: Dokonalé varenie

Zmes nalejte do formy s priemerom asi 20 cm, vopred vymastenej a vysypanej múkou. To zabezpečí, že sa koláč počas pečenia neprilepí na formu. Pečieme v predhriatej rúre na 170°C 35-40 minút. Aby ste skontrolovali prepečenie, vložte špáradlo do stredu koláča: ak vyjde čistý, koláč je hotový!

Krok 5 – Posledný dotyk!

Po upečení vyberte kávový koláč z rúry a pred vyklopením z formy ho nechajte úplne vychladnúť. Posypanie práškovým cukrom na povrchu dodá štipku sladkosti a urobí tortu ešte lákavejšou.

Chuť v každom súste

Kávový koláč je dokonalým spojením bohatosti kávy a jemnosti koláča. Odrežte si plátok a objavíte jeho jemnosť, pripravenú rozplývať sa v ústach. Tento dezert je ideálny na začatie dňa so sladkosťou alebo na doprianie si popoludňajšieho gurmánskeho oddychu. A ak chcete extra dotyk lahodnosti, môžete do cesta pred varením pridať kúsky horkej čokolády.

Závery

Kávová torta je nadčasová klasika, prispôsobivá na každú príležitosť a neodolateľná pre všetky mlsné jazýčky. Len pomocou niekoľkých krokov a jednoduchých ingrediencií vytvoríte dezert, ktorý urobí radosť dospelým aj deťom. Či už sa podáva na raňajky, ako desiata alebo ako dezert po večeri, táto torta vyčarí úsmev na každej tvári. Poteší vás každým sústom a urobí z vás spolupáchateľov vo chvíli čistej rozkoše.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *